Menü Kapat

Ofis Taşımacılığı

Altı Kardeşler Nakliyat
Altı Kardeşler Nakliyat
Altı Kardeşler Nakliyat

Ofis Taşımacılığı Denildiğinde Neden Altı Kardeşler Nakliyat

Evet, ülkemizde her sektörde kendisini ispatlamış birçok firma görebiliriz. Kimisi inşaat sektöründe kimisi emlak sektöründe kimisi de nakliyat sektöründe kendisini ispatlamış ve tüm Türkiye’ye marka olmuş firmalar görebiliriz. İşte nakliye hizmetleri konusunda da Altı Kardeşler nakliyat diyebiliriz. Özellikle son yıllarda kulelerin dikilmesi ile birçok kurumsal şirket normal apartman dairelerinden bu plazalara taşınma sürecine girmiştir. İşte tam bu noktada şirket taşımacılığı, ofis taşımacılığı hizmet alımı devreye girmektedir. Bu şekilde Altı Kardeşler ofis taşıma firması ile tanışabilirsiniz.

Ofis Taşıma Hizmet Alımı Nasıl Olur?

İlk olarak yapmanız gereken firmamıza ile iletişime geçmeniz.  Bundan sonraki süreç kolaydır. Firmamız tarafından ön bir tanışma ve expertiz organizasyonu yapılarak taşınacak malzemelerin listesi hazırlanıyor. Taşınacak mesafeler, kat oranlar vs… detaylar görüşülerek taşımacılık işlemleri için zaman, plan ve program hazırlanılıyor.  Altı Kardeşler nakliyat firması olarak her zaman sağlam ve kalifiyeli elemanlarımız ile geniş araç filosu eşliğinde ofis taşıma hizmetini sizlere sunuyoruz. Firmamız tüm ofis taşımacılık hizmetlerinde her zaman güvenli çalıştığı için ALLİANZ güvencesi ile tüm eşyalarınızı sigortalatmaktadır.  

Ofis taşıma firmaları 

Ofis taşıma firmaları evden eve nakliyat hizmetinin daha farklı ve daha dikkatli yapılması gereken bir hizmet sürecidir. Ofis taşıma firmaları hangileri ve hangilerini seçmelisiniz altı kardeşler nakliyat Nakliyat ile tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Ofis taşıma firması arasından seçim yaparken kurumsal firmaları tercih etmenizi öneririz. Çünkü ofis içerisinde yer alan eşyalar özellikle elektronik olanlar dikkatle ve profesyonelce taşınması gereken eşya grupları içerisinde yer almaktadır. Ayrıca ofis taşıma işlemlerinde firmaların iş kaybı yaşamaması için ertesi gün hemen işbaşı yapmanızı sağlayacak taşıma firmalarından hizmet almanız gerekmektedir. Ofis taşıma hizmeti almak isteyen firmaların büyüklükleri önemlidir. Küçük ofisler, kurumsal şirketler, fabrikalar vb. işyerlerinin içerisinde yer alan eşya miktarları ve var ise iş makinelerinin büyüklüğü taşınma sürecini ciddi manada etkileyen faktörlerdir.

Ofis taşıma hizmetlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli konu  taşınacak olan eşyalara herhangi bir zarar gelmesidir. Ayrıca seçeceğiniz ofis taşıma hizmeti veren şirketlerin deneyimi bu konuda büyük rol oynamaktadır.

Ofislerin taşıması zor ve zaman alan bir süreç olduğu kadar özenle ile yapılıp en kısa sürede taşınmanın bitirilmesi gereken bir iştir. Ofis taşıma hizmeti veren firmalarda aramanız gereken özellikler ise belli başlıdır.

Ofis Taşımacılığının Önemi

Ofis taşımacılığı ticari hayatınızla ilgili olduğu için, ev taşımacılığından çok daha hızlı gerçekleşmesi gerekiyor. Bu nedenle taşımacılık uzmanları ile yapılacak ilk toplantıdan sonra adresinize gelip tüm eşyaların analizini yapıp buna göre hareket planı yapılır. Akabinde en hızlı ve güvenli bir şekilde nakliye işlemi başlayacaktır.

Ofisinizdeki tüm eşyalar deneyimli kadrolar tarafından en güvenli şekilde paketlenir. Elektronik eşyalar özenle özel karton kutular yerleştirilir. Profesyonel olarak yetiştirilen çalışanlar aynı zamanda ağır eşyaların nakliyesinde de uzmanlaşmıştır. Ofisinizde sökülecek masa, pencere, raf sistemleri gibi eşyalar dikkatlice sökülüp sınıflandırılır ve her bir parça ayrı olarak paketlenir. Paketlenen tüm eşyalar büyük titizlilikle nakliye araçlarına yerleştirilir.

Ofis taşıma – Ayrıcalıklı Nakliye

Ofisinizin nerede ve kaçıncı katlarda olduğu gibi durumlar, taşımacılığı çok etkilemez. Ofis taşıma firmaları, bu ve benzeri durumlarda oldukça deneyim kazanmışlardır. Gerektiğinde veya talep karşısında asansörlü olarak da taşıma işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Büyük ve ağır eşya taşımada büyük kolaylıklar ve zaman tasarrufu sağlayan yöntemler ile taşıma işleri ivedilikle yapılabilir. Zamandan ve maddi açıdan sağlanacak tasarruf, müşteriler açısından da olumlu karşılanır. Ofis taşıma firmaları, her zaman müşterinin menfaatlerini ön planda tutar. Çünkü nakliye işi sadece eşya taşıma işi değildir, aynı zamanda güven vermek anlamına gelir. Müşteri memnuniyeti olmazsa olmazdır. Bu da taşımacılık işinde güvenin yanında ayrıcalıklı hizmeti de kaçınılmaz kılar.

Eşyaların Sigortalanması

Ofis taşıma firmalarının bu güveni inşa etmesindeki en önemli unsur, sıfır hasar prensibi ile çalışmalarıdır. Sıfır hata prensibinin yanı sıra taşınacak eşyaların firmalar tarafından sigortalanması, inşa edilmiş olan güveni perçinler. Hem eşyaların taşınması, hem eşyaların verilen adrese nakliyesi esnasında doğabilecek ve sözleşmede belirtilen tüm zararlar firmalar tarafından karşılanır. Sizlere, hiçbir şeye kafanız yorulmadan nakliye işlerinin gerçekleşmesinin keyfini yaşamak kalır.

HİZMETLERİMİZ

HİZMETLERİMİZ

HİZMETLERİMİZ

HİZMETLERİMİZ

Call Now ButtonAra
× Hemen İletişime Geç